Szerbiában a turizmusból befolyó országos devizabevétel 15 százalékát Vajdaság biztosítja. Ez ugyan elmarad a környező országoktól, de ha több figyelmet kap a gyógyturizmus, akkor fejlődhet igazán az ágazat – emelte ki Rasim Ljaljić szerb idegenforgalmi miniszter. „Az orvosi, a bányászati, valamint a belgrádi építészeti kar közös tanulmánya alapján megállapították, hogy Vajdaságban a gyógyturizmusban nagy lehetőség van, hiszen 50 olyan helyet jelöltek meg, amelyek kiválóak a wellness és a spa turizmus fejlesztésére. Ezek a helyek Vajdaság 33 önkormányzata között oszlanak meg.”
Pásztor István, a tartományi képviselőház elnöke azt vallja, hogy a magyarországi modellre támaszkodva kell kihasználni a természeti adottságokat, ám a fejlődésnek sokszor a pénzszűke határt szab. „Most azt látom, hogy az anyagi források is lassacskán megteremtődnek, és egészen biztosan a vajdasági térség az elkövetkező aránylag rövid időben, 2-3 éven belül olyan létesítményekkel fog gazdagodni, amelyek valamilyen hasonló élményre, hasonló pihenési lehetőségre adnak okot majd, mint az a több mint 200 fürdő, ami Magyarország területén működik.”
Magyarország két standon van jelen az újvidéki LORIST-on. A turizmuson belül főleg a vadászatra és a halászatra, valamint az ember természettel való kapcsolatára hívják fel a figyelmet. Egyben a 2021-ben Budapesten megrendezésre kerülő Egy a természettel című világkiállítást is népszerűsítik – emelte ki Kovács Zoltán, a 2021-es Egy a természettel Vadászati és Természeti Világkiállításért felelős kormánybiztos. „Számunkra Közép–Európa kiemelt fontossággal bír, ahogy az Európai Unión belül a V4-ek együttműködése erre rámutatott, számunkra a közép–európai együttműködések más formái is legalább ennyire fontosak. Magyarország Kormánya az elmúlt években következetesen és az elmúlt hetekben is nagyon hangosan képviseli azt az álláspontot, hogy Szerbiának és Montenegrónak minél hamarabb az Európai Unió tagjává kell lenni, részben politikai megfontolásból, de a mi dolgunk az, hogy azokat a természeti és más hagyományokat egybevetve beszélgessünk a szerb partnerekkel, amelyek elkerülhetetlenné teszik azt, hogy Szerbia ott legyen 2021-ben a világkiállításon.”
Magyarországon 2030-ig a turizmusra 2,5 milliárd eurónyi beruházást irányozott elő a kormány. A térségi együttműködés is fellendülhet - mutatott rá Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes. „A turisztikai ügynökségen keresztül óriási fejlesztések vannak Magyarországon, és gondoljunk bele, ha végre megvalósul a Budapest–Belgrád gyorsvasút, hihetetlen perspektívák nyílnak meg akár a kínai, akár a világ más részéről, más kontinensekről idejövő turizmus tekintetében, mert ha olyan programokat tudunk kínálni, ami nagyobb területet tud bemutatni, akkor sokkal versenyképesebbek vagyunk.”
A LORIST-on Magyarország a nemzeti parkokat és a természeti adottságokat is ismerteti.
Forrás: Pannon RTV